120V Adjustable LED Picture Light, Indoor Wall Light, 2700K, 90-Degree Rotation, ETL Listed, Brass Construction, Dimmable - IPC-WAC-PL-LED14
120V Adjustable LED Picture Light 14 Inch Rubbed Bronze Angle View
  • Premium Quality Premium Quality
  • Satisfaction Guarantee Satisfaction Guarantee
  • Free Returns/Exchanges Free Returns/Exchanges
  • Free Professional Consultation Free Professional Consultation
Hemmingway | LED Picture Light
SKU:
IPC-WAC-PL-LED14
Brand:
WAC Lighting
Size required
Please Allow 5-7 Business Days for Shipping.
Are you a Trade Professional?
  • Advanced Chronophoton Technology
    Elegant Brass Construction
  • Flexible Head Rotation
    Flexible Head Rotation
    The Hemmingway’s head rotates 90° up or down, extending up to 14.5" from the mounting surface, giving you complete control over your artwork’s lighting.
    Smooth Dimming
Delivered Lumens Up to 605lm
Color Temperature 2700K
CRI 90
Power 9W, 17W
Input 120 VAC, 50/60Hz
Dimming ELV: 100-10%
Construction Brass hardware with polycarbonate diffuser
Finishes Rubbed Bronze, Polished Nickel, Burnished Brass
Operating Temp -4°F to 104°F (-20°C to 40°C)
Standards ETL, cETL, Damp Location Listed
Specification SheetSpecification Sheet Download
Instruction SheetInstruction Sheet Download
14" Dimensions
Product Dimensions
14" Dimensions